po wakacjach

JAK TAM PO WAKACJACH ???

sierpnia 05, 2011

kopytko

Po pierwsze nie pisałam postów bo mi komp ostatnio padł i nie mogłam połączyć się ze stronami www. : /
po drugie dziś opiszę troszkę kopytka koni
a oto kopytko:
WAŻNE!!!!!!
Aby kopyto konia było zdrowe i ładne co 6-8 tygodni musi do niego przyjechać kowal (podkuwacz).


WPŁYW ŻYWIENIA
Zarówno u koni przebywających w stajni, jak i na zewnątrz zbilansowana dieta lub dostęp do wysokiej jakości pastwiska dostarczają wszystkich witamin i minerałów, potrzebnych do prawidłowego wzrostu tkanki kopyta. Zdarza się jednak, że mimo prawidłowej diety niektóre konie mają słabe i łamliwe kopyta. W takiej sytuacji poradź się weterynarza lub kowala w kwestii stosowania odpowiednich suplementów i maści.



SMAROWANIE KOPYT
Specjalny olej do kopyt chroni je przed zbytnim wysuszeniem. Pokrywanie olejem zapobiega utracie wilgoci, jednakże nie należy z tym przesadzać – nadmierne smarowanie odniesie skutek przeciwny do zamierzonego, gdyż uniemożliwiając naturalne wchłanianie wilgoci, spowoduje kruchość kopyt.



SPRAWDZANIE KOPYT
Niezależnie czy koń jest podkuty, czy nie, należy regularnie sprawdzać jego kopyta i usuwać z ich szczelin wszelkie ciała obce – ich zaleganie może spowodować kulawość. Co jakiś czas kowal powinien obejrzeć kopyta konia i zestrugać nadmiar tkanki rogowej – zaniedbanie tego może doprowadzić do pękania ściany kopyta.



Kopyta są bardzo ważną cześcią ciała konia. Na nich spoczywa ciężar zwierzęcia, odgrywają też istotną rolę w amortyzacji w czasie ruchu konia. Musisz szczególnie dbać o stan kopyt twojego konia i dobrze wiedzieć, kiedy kopyta są zdrowe, a kiedy nie. Musisz także mieć dobrego, doświadczonego kowala, który będzie rozczyszczał kopyta oraz podkuwał twojego konia.

Konie dziko żyjące ścierały sobie róg kopytowy, przemierzając teren w poszukiwaniu pożywienia. Gdy koń porusza się po drogach bitych, róg kopytowy należy chronić przed nadmiernym ścieraniem osłaniając go podkowami. Ponieważ podkuty koń nie ściera rogu kopytowego, trzeba mu co 4-6 tygodni rozczyszczać kopyta. Powinno się także zatrudniać za każdym razem tego samego podkuwacza. Po pewnym czasie sam będziesz najlepiej oceniał jak pielęgnować kopyta twojego konia. W czasie wizyty kowala koń powinien być gotowy do zabiegu. Przyprowadź więc swojego wierzchowca z wyczyszczonymi kopytami i ustaw go na twardej nawierzchni, najlepiej po za stajnią. Konie westernowe, startujące w konkurencji reining podkówa się na specjalne podkowy - slidery. Są one na tylnych nogach i podczas sliding stopu koń ślizga się.

Na początku podkuwacz roznitowuje podkowiaki starej podkowy. Następnie zdejmuje ją szczypcami. Następnie rozczyszcza każde z kopyt i zdzierakiem wyrównuje ich powierzchnię przyziemną tak, by równo przylegała do podkowy. Potem nakłada starą lub dopasowuje do kopyta nową podkowę, a w końcu przybija ją do niewrażliwej części puszki kopytowej ( tzw. białej lini ).
Budowa koputa widoczna na zdjęciu. Jeśli zamierzasz startowąc w zawodach skokowych poproś by wyrobił ci gwint, w który będziesz mogła wkręcić hacele, na czas przejazdu.
 









A to na szczęście ap ropo podkówek;P  



2 komentarze:

  1. mam pytanie, czy zdjęcie tej podkowy objęte jest prawem autorskim? po za tym fajne hobby, bardzo lubię konie.
    ps. będę wdzięczny za odpowiedź na moje pytanie

    OdpowiedzUsuń