po wakacjach

JAK TAM PO WAKACJACH ???

sierpnia 19, 2011

Podziękowania

Chcę bardzo podziękować za ponad 1000 wyświetleń mojego bloga!!! Nie myślałam, że w tak krótkim czasie będzie ich aż tyle i mam nadzieję że w końcu ktoś jeszcze dołączy się to znajomych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Myślę że czytanie tak długich postów (o ile to robicie) nie zajmuje wam dużo czasu:P 
Pozdro, JA



kolejne zawody w stolicy serdecznie zapraszam wszystkich koniarzy i nie tylko!!!!



Akademia Sztuki Jeździeckiej zaprasza na towarzyskie w skokach przez przeszkody dla amatorów. Każdy, niezależnie od tego, czy ma kartę zawodnika, czy też nie, ma szansę na próbę sił. Zawody odbędą się 21 sierpnia na terenie Hipodromu Łazienek Królewskich w Warszawie. Patronem medialnym zawodów jest portal galopuje.pl.


Akademia Sztuki Jeździeckiej jest pierwszą w Polsce organizacją zrzeszającą pasjonatów wyrafinowanego stylu jazdy konnej. Powstała z inicjatywy Karoliny Wajdy i ma na celu promowanie sztuki jeździeckiej. Mieści się w stajniach w Łazienkach.

Program zawodów:
Przywitanie publiczności, sponsorów i zaproszonych gości.
- godz. 11:00 - Konkurs nr 1 – kl. L Towarzyski dokładności z rozgrywką. Przeszkody – 100 cm
- godz. 12:30 - Konkurs nr 2 – kl. LL Towarzyski dokładności bez rozgrywki. Przeszkody – 80 cm
- godz. 14:00 - Konkurs nr 3 – Towarzyski dokładności z rozgrywką dla kuców. Przeszkody – 70 cm
Rozdanie nagród i podziękowania dla Sponsorów.
Wyjątkowy spektakl jeździecki w wykonaniu Amazonek Akademi Sztuki Jeździeckiej Karoliny Wajdy.

sierpnia 10, 2011

uwaga





W dniach 13-14 sierpnia br na terenie ośrodka GoldenHorse odbędą się Ogólnopolskie zawody jeździeckie w stylu western GoldenHorse CUP 2011. Podczas dwu dniowych zmagań zawodnicy z całej Polski walczyć będą o punkty kwalifikacyjne do Mistrzostw Polski Polskiej Ligi Western i Rodeo oraz będą promować rasę American Quarter Horse w ramach PlQHA Circuit. Dodatkowo na terenie zawodów przygotowano liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży i nie tylko :) Serdecznie zapraszamy!!!!!




link do mapki (droga prowadzi od JANEK!!!!!!!!!!!!!!!):


http://maps.google.pl/maps?hl=pl&tab=wl

link należy skopiować!! 

GYMKHANA



Co to jest gymkhana?
Termin „gymkhana” (czyt. dżimhana) oznacza zawody jeździeckie obejmujące różne rodzaje wyścigów i gier konnych. Gymkhana towarzyszy często większym imprezom jeździeckim, na przykład zawodom w skokach przez przeszkody. Mimo że konkursy nie robią wrażenia skomplikowanych, ich celem jest wypróbowanie umiejętności, kondycji oraz wyszkolenia jeźdźca i konia.

Start w zawodach gymkhana.

Zanim zdecydujesz się na start w gymkhanie, lepiej pokibicować kolegom w kilku zawodach. Dowiesz się dzięki temu jakie konkurencje mogą się znaleźć w programie. Kiedy zoriętujesz się co i jak, wystartuj w jednej lub dwóch konkurencjach podczas takich amatorskich zawodów.

W konkurencjach na czas musisz jechać jak najszybciej jak potrafisz pokonując na drodze rozmaite przeszkody.

W konkurencjach dokładności trzeba wykazać się cierpliwością, spokojem, a także umiejętnością podnoszenia i układania przedmiotów.

Temperament konia:
Zrównoważenie:
Koń powinien zachowywać się  spokojnie, nawet jeśli rekwizyty powiewają mu tuż przed łbem. Płochliwe i nerwowe konie źle spisują się w tych warunkach.
Chęć współpracy:
Koń powinien czerpać taką samą satysfakcję z zawodów co jego pan, z ochotą opanowując nowe elementy. Leniuch rzadko kiedy zdobywają flo.
Łagodne usposobienie:
Koń ma być łatwy w obsłudze, grzecznie stać w boksie, nie sprawiać kłopotów kowalowi, dać się złapać na wybiegu, a także być miły wobec innych koni i czuć się dobrze w ich towarzystwie.
Inteligencja:
Kiedy zyskasz nieco doświadczenia, powinieneś brać udział na inteligentnym koniu. Lubi on uczestniczyć w zawodach i tak samo jak ty niecierpliwie czeka na sygnał startowy :P
Cierpliwość:
Koń ma cierpliwie znosić twoje ruchy w siodle, kiedy sięgasz po rekwizyty.

JAK WYKONAĆ REKWIZYTY DO GYMKHANY:
Użycie butelek:
Wyścig z butelkami:Podczas wyścigu z butelkami trzeba chwycić plastikową butelkę z wiadra odwróconego do góry dnem.
Sam/a możesz zrobić rekwizyty do wyścigu z plastikowymi butelkami.
Wykonanie rekwizytów:
Duże plastikowe butelki po napoju (powinny być suche i czyste) wypełnij do ¼ piaskiem by je obciążyć. W celu wzmocnienia ich i poprawieniu wyglądu oklej je jaskrawą, kolorową taśmą izolacyjną. Można użyć kilku kolorów taśmy :P
Zbieranie śmieci:
Wyścig w zbieraniu śmieci polega na podnoszeniu z ziemi „odpadków” bez zsiadania z konia.
Wykonanie rekwizytów:
Z butelek plastikowych odetnij szyjkę. Do podnoszenia ich można użyć kijka bambusowego oklejonego taśmą izolacyjną.
Tyczki do slalomu:
Na tyczki do slalomu nadają się idealnie drewniane drążki, i kijki od szczotek o długości 120cm. Nie wymieniłam kijków bambusowych, ponieważ są łamliwe i rozczepiają się na ostre drzazgi, a metalowe drągi są niebezpieczne dla waszego konia/ kuca. Na pojedynczy tor do slalomu wystarczy pięć tyczek rozmieszczonych co 7-9m
Wykonanie:
Wbij w podstawę tyczki po 6-7 gwoździ. Powinny one wystawać na długość około 2-2,5cm. Umocuj je w puszkach po farbie wypełnionych wilgotnym cementem. Poczekaj aż masa stężeje. Przez cały ten proces trzymaj tyczkę by się nie przewróciła. Kijki pomaluj w kolorowe pasy.
Chorągiewki:
Można ich używać do określania długości toru bądź do robienia wolt wokół nich.
Wykonanie rekwizytu:
Wytnij z jaskrawego materiału (najlepiej pomarańczowego lub czerwonego) prostokąt o wymiarach 23x43cm. Wyrysuj dwie linie w odległości 10cm od każdego krótszego boku(te 10-cio centymetrowe prostokąty nazwiemy rąbkami). W środku powinien pojawić się kwadrat, który należy przeciąć wzdłuż jego przekątnej, a otrzymasz dwie chorągiewki. Złóż każdy 10-cio centymetrowy rąbek na pół. Zszyj materiał w miejscu dotknięcia się brzegu z linią i na szczycie. Duł zostaw niezszyty. Aby w uzyskany „futerał” wsunąć bambusową tyczkę. Zatknij chorągiewki na tych tyczkach bambusowych i przyklej koniec materiału do tyczki ciągnąc klejenie do samego końca kijka, aby zabezpieczyć ją przed rozszczepieniem na wypadek złamania.
ZAMIAST BABUSU MOŻESZ UŻYĆ WĄZKIEGO OKRĄGŁEGO KIJKA GDYBYŚ CHCIAŁ/A JE WBIĆ W ZIEMIĘ!!!


A oto kilka koni:
Andaluz- inteligencja

 Cleveland bay- chęć współpracy

 Haflinger -zrównoważenie

 belgijski koń gorącokrwisty- cierpliwość


koń lipicjański- CIERPLIWOŚĆ!!!!

Jeżeli dotrwaliście do końca posta to gratuluję cierpliwości!!! O_o

sierpnia 08, 2011

chcę poinformować iż na pasku na górze strony znajduje się podpunkt rasy koni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sierpnia 05, 2011

kopytko

Po pierwsze nie pisałam postów bo mi komp ostatnio padł i nie mogłam połączyć się ze stronami www. : /
po drugie dziś opiszę troszkę kopytka koni
a oto kopytko:
WAŻNE!!!!!!
Aby kopyto konia było zdrowe i ładne co 6-8 tygodni musi do niego przyjechać kowal (podkuwacz).


WPŁYW ŻYWIENIA
Zarówno u koni przebywających w stajni, jak i na zewnątrz zbilansowana dieta lub dostęp do wysokiej jakości pastwiska dostarczają wszystkich witamin i minerałów, potrzebnych do prawidłowego wzrostu tkanki kopyta. Zdarza się jednak, że mimo prawidłowej diety niektóre konie mają słabe i łamliwe kopyta. W takiej sytuacji poradź się weterynarza lub kowala w kwestii stosowania odpowiednich suplementów i maści.



SMAROWANIE KOPYT
Specjalny olej do kopyt chroni je przed zbytnim wysuszeniem. Pokrywanie olejem zapobiega utracie wilgoci, jednakże nie należy z tym przesadzać – nadmierne smarowanie odniesie skutek przeciwny do zamierzonego, gdyż uniemożliwiając naturalne wchłanianie wilgoci, spowoduje kruchość kopyt.



SPRAWDZANIE KOPYT
Niezależnie czy koń jest podkuty, czy nie, należy regularnie sprawdzać jego kopyta i usuwać z ich szczelin wszelkie ciała obce – ich zaleganie może spowodować kulawość. Co jakiś czas kowal powinien obejrzeć kopyta konia i zestrugać nadmiar tkanki rogowej – zaniedbanie tego może doprowadzić do pękania ściany kopyta.



Kopyta są bardzo ważną cześcią ciała konia. Na nich spoczywa ciężar zwierzęcia, odgrywają też istotną rolę w amortyzacji w czasie ruchu konia. Musisz szczególnie dbać o stan kopyt twojego konia i dobrze wiedzieć, kiedy kopyta są zdrowe, a kiedy nie. Musisz także mieć dobrego, doświadczonego kowala, który będzie rozczyszczał kopyta oraz podkuwał twojego konia.

Konie dziko żyjące ścierały sobie róg kopytowy, przemierzając teren w poszukiwaniu pożywienia. Gdy koń porusza się po drogach bitych, róg kopytowy należy chronić przed nadmiernym ścieraniem osłaniając go podkowami. Ponieważ podkuty koń nie ściera rogu kopytowego, trzeba mu co 4-6 tygodni rozczyszczać kopyta. Powinno się także zatrudniać za każdym razem tego samego podkuwacza. Po pewnym czasie sam będziesz najlepiej oceniał jak pielęgnować kopyta twojego konia. W czasie wizyty kowala koń powinien być gotowy do zabiegu. Przyprowadź więc swojego wierzchowca z wyczyszczonymi kopytami i ustaw go na twardej nawierzchni, najlepiej po za stajnią. Konie westernowe, startujące w konkurencji reining podkówa się na specjalne podkowy - slidery. Są one na tylnych nogach i podczas sliding stopu koń ślizga się.

Na początku podkuwacz roznitowuje podkowiaki starej podkowy. Następnie zdejmuje ją szczypcami. Następnie rozczyszcza każde z kopyt i zdzierakiem wyrównuje ich powierzchnię przyziemną tak, by równo przylegała do podkowy. Potem nakłada starą lub dopasowuje do kopyta nową podkowę, a w końcu przybija ją do niewrażliwej części puszki kopytowej ( tzw. białej lini ).
Budowa koputa widoczna na zdjęciu. Jeśli zamierzasz startowąc w zawodach skokowych poproś by wyrobił ci gwint, w który będziesz mogła wkręcić hacele, na czas przejazdu.
 









A to na szczęście ap ropo podkówek;P