po wakacjach

JAK TAM PO WAKACJACH ???

lipca 04, 2011

maści koni

 Dziś popiszę kilka znanych mi maści końskich:






Konie bułane to konie charakteryzujące się jasną, jasnożółtą sierścią oraz czarną grzywą i ogonem. Czarny kolor dominuje również na kończynach. U większości koni tej maści występuje ciemnobrązowa pręga grzbietowa oraz poprzeczne prążki na przedramionach i podudziach.




Konie dereszowate, koń dereszowaty, to nazwa maści wyróżniającej się białymi lub maślastymi włosami, przemieszanymi najczęściej pół na pół. Kolor ten występuje najczęściej na tułowiu, głowie oraz kończynach. Na tułowiu mogą występować ciemniejsze plamki, tzw. kukurydza. Podobnie jak w przypadku innych maści występuje w niej kilka odcieni:





  • Kasztanowatodereszowata, typowa dla koni o rdzawobrązowym tułowiu i białych włosach przemieszanych ze sobą, na głowie i kończynach domunuje kolor kasztanowy













  • Gniadodereszowata, charakteryzuje się brązowym tułowiem przemieszanym z białymi włosami. Ciemniejsze włosy występują na głowie i kończynach. Grzywa i ogon mają czarny kolor, czasami mogą być pomieszane z białymi włosami













  • Karodereszowata, czyli zmieszane ze sobą czarne i białe włosy występujące na tułowiu oraz czarna grzywa, ogon i kończyny













  • Konie gniade, koń gniady charakteryzują się brązową sierścią w różnych odcieniach, od jasnobrązowego do prawie czarnego, jego grzywa i ogon są zawsze czarne, podobnie jak dolne części kończyn. I tu wyróżniamy kilka odcieni:







  • Jasnogniada - konie o jasnobrązowej sierści wręcz z żółtym zabarwieniem, z jeszcze jaśniejszym brzuchem i pachwinami. W tym odcieniu pojawiają się czasem tzw. konie "zielononogie", wyróżniające się szarozielonym zabarwieniem kończyn, a grzywa i ogon są siwe. Grzywa i ogon koni gniadych są ciemne

















  • Złotogniada - typowa dla koni o charakterystycznych, czerwonawych włosach. Ich grzywa u ogon są ciemne

















  • Ciemnogniada, na którą składa się ciemnobrązowa sierść oraz czarne kończyny, pysk, grzywa i ogon













  • Skarogniada, czyli czarno-brązowa sierść oraz grzywa, ogon i kończyny w czarnym kolorze














  • Konie kare, koń kary to określenie koni o czarnej sierści. Temu określeniu nie przeszkadza fakt, że często na głowie i kończynach głęboka cześć sierści latem zmienia odcień na brązowy. Maść charakteryzuje intensywny, czarny kolor, który występuje również na grzywie o ogonie. Kary jest także określeniem konia, u którego występują białe plamki. Warto dodać, iż maść kara jest typowa dla koni fryzyjskich, jeśli wśród osobników tej rasy pojawiają się konie innej maści, są one natychmiast wykluczane z hodowli. 

    Wyróżniamy dwa odcienie tej maści:
    ·  wroni, czyli popielaty odcień, bez połysku
    ·  kruczy charakteryzujący się granatowym połyskiem




    Konie kasztanowate, koń kasztanowaty, to określenie koni charakteryzujących się rudobrązową sierścią, często z grzywą i ogonem w tym samym, bądź nieco jaśniejszym kolorze. 
    Podobnie jak w przypadku innych maści, możemy wy
    różnić tu kilka odcieni występujących u koni:
    ·  Brudnokasztanowata, czyli odmastka maści kasztanowatej, u której mogą pojawić się dodatkowo czarne włosy
    ·  Ciemnokasztanowata, typowa dla koni o tym samym, ciemnym kolorze grzywy i ogona
    ·  Jasnokasztanowata, charakteryzująca się rudożółtawą sierścią oraz jaśniejszym, niekiedy niemal białymi ogonem i grzywą. 

    Konie myszate tp sierść o zabarwieniu od popielistej do ziemistej, z ciemniejszym, niemal czarnym kolorem na grzywie i ogonie, to wyróżniki maści myszatej. Często u koni o tej maści występuje dodatkowo czarna pręga wzdłuż grzbietu oraz poprzeczne pręgi na kończynach. 
    Jeśli chodzi o odcienie tej maści, to wyróżniamy dwie jej odmiany:
    ·  jasnomyszata, typowa dla koni o jasnopopielatej sierści
    ·  ciemnomyszata, czyli ciemnoszara.
    Dodajmy, iż maść myszata charakteryzuje wyłącznie koniki polskie oraz tarpany. Jest ona raczej rzadką odmianą, występującą u kucy pochodzących od dzikich ras.

    Konie palomino jest rozjaśnieniem maści kasztanowatej. Konie tej maści posiadają żółto-złotawą sierść oraz jaśniejsze, często białe grzywę i ogon. Czasami na głowie i kończynach pojawiają się różne odcienie. Ciekawostką jest fakt, iż źrebięta tuż po urodzeniu mają jasną skórę oraz niebieskie oczy, które ciemnieją w miarę dorastania. 

    Wyróżniamy trzy odcienie:
    ·  masłowata, typowa dla koni o jasnej, żółtawej sierści oraz jaśniejszych grzywy i ogona
    ·  złotoizabelowata, charakteryzująca konie o żółtozłocistej sierści, grzywa i ogon mają podobny lub jaśniejszy odcień
    ·  palomino, pod którym kryje się sierść w kolorze od jasnego do ciemnego złota oraz biaława grzywa i ogon.

    To rzadka maść, która występuje jedynie u koni rasy kińskiej oraz palomino. W przypadku tych ostatnich, warunkiem zakwalifikowania do rasy jest posiadanie w rodowodzie co najmniej 50 procent przodków palomino.

    Konie siwe, koń siwy wyróżniają się białą lub mieszaną sierścią. Jako źrebięta są ciemno umaszczone - są kare, kasztanowate, dopiero z czasem jaśnieją, siwieją. Często występują u nich brunatne plamki - wówczas stosuje się na nie określenie "siwy w hreczce". Grzywa i ogon są szare, rozjaśnione lub z czarną domieszką na końcach.
    Rodzaje odcieni koni siwych, konia siwego to:
    ·  ciemnosiwe - z burą sierścią
    ·  jabłkowite szpaki, czyli szare w jaśniejsze plamki
    ·  szpak miodowy, na określenie konia siwiejącego z kasztana o sierści w kolorze rdzawobiałym
    ·  szpak różany, czyli siwiejący z gniadego o brunatnobiałej sierści
    ·  jasnosiwe, konie białe z ciemniejszą sierścią na zadzie i nogach
    ·  mlecznosiwe, czyli białe    
    ·  dropiate, wyróżniające się białą sierścią z drobnymi kropkami w rudym lub czarnym kolorze.

    Maść siwa jest zarezerwowana dla kucyków Camargue, które żyją na wolności na południu Francji. Wyłącznie siwe są również konie kladrubskie i perszerony.

    Konie srokate, koń srokaty charakteryzują się dużymi, nieregularnymi plamami białej sierści na różowej skórze którą przedzielają płaty innej maści na czarnej skórze. Kolor grzywy i ogona to zwykle biały lub ciemnomastny. 
    Biorąc pod uwagę kolor płatów innej maści wyróżniamy konie: gniadosrokate, karosrokate, kasztanowatosrokate, siwosrokate itp. Z kolei, którą ze względu na typy wzoru płatu istnieją odmiany:
    ·  tobiano, czyli płaty niepostrzępione zlokalizowane na grzbiecie
    ·  sabino, to wysokie odmiany na kończynach, sięgające
    ·  overo, postrzępione płaty, które nie przechodzą przez grzbiet nawet do brzucha.

    Konie tarantowate, koń tarantowaty charakteryzują się ciemnymi plamkami różnej wielkości, które występują na białej skórze, bądź odwrotnie - są białe na ciemnej skórze. Pojawiają się także inne rodzaje ubarwienia - tzn. konie bez plamek, bądź fragmentami zmieszanych ze sobą włosów ciemnych i białych. U tarantów może też wystąpić jedna, biała plama. Skóra konia tej maści jest zwykle ciemna pod ciemną sierścią, różowa pod białą oraz pokryta kropkami w okolicach oczu i pyska. 

    U tarantów mogą wystąpić następujące wzory: 
    ·  leopard, czyli plamki umieszczone na białej sierści, sierść na głowie, szyi, bokach, brzuchu i w okolicach pachwin jest maści zasadniczej lub z domieszką białego koloru
    ·  werniksowy, nazwa wzięła się od ciemnych plam, werniksowych, które mogą występować na skórze, generalnie koń tej maści wygląda jak leopard bez plamek tarantowatych
    ·  derka, to wzór pod którym kryje się biała plama umiejscowiona głównie na zadzie i guzach biodrowych, derki mogą być z ciemnymi plamkami lub bez
    ·  płatki śniegu, na maść takiego konia składa się ciemna skóra pokryta białymi płatkami o średnicy od 1 do 3 cm
    ·  cętkowany, to wzór, który jest odwrotnością płatków śniegu, tzn. na białym tle występują małe, ciemne plamki
    ·  oszroniony, który jest stosowany na określenia konia o mieszanej sierści, zwłaszcza na zadzie i lędźwiach.


    Rybie oko
    Jest to po prostu oko z tęczówką bez pigmentu lub o zabarwieniu niebieskim. Koń widzi takim okiem normalnie, nie jest to wada genetyczna.


    a to jest "zdrowe" oko konia:

    1 komentarz: